۹۱۰۱۱۰۱۲-۱۴ ۰۸۱
جمعه ۳۰ مهر ۱۴۰۰

محاسبه حق کمیسیون املاک در اصفهان و مشهد و کمیسیون مشارکت

فرمول کلی محاسبه حق کمیسیون بنگاه!

روش محاسبه حق کمیسیون در موارد «خرید و فروش» و «رهن و اجاره»، متفاوت است و به شرح زیر محاسبه می‌شود؛

محاسبه میزان کمیسیون رهن و اجاره ملک

برای محاسبه‌ی این مورد ابتدا باید مبلغ رهن را به اجاره تبدیل کنید. برای تبدیل میزان رهن به اجاره، هر یک میلیون تومان رهن را معادل ۳۰ هزار تومان اجاره در نظر بگیرید. برای مثال ۵۰ میلیون تومان رهن، معادلِ ۱٫۵ میلیون تومان اجاره است. رقم به دست آمده را با میزان اجاره خانه اصلی جمع کنید. ۲۵ درصد (معادل یک چهارم) رقم نهایی، هزینه‌ای است برابر با سهم مستاجر و موجر، به عنوان حق کمیسیون بنگاه. (البته به این مقدار، ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده نیز اضافه می‌شود.)

محاسبه میزان کمیسیون خرید و فروش ملک

طبق قانون مصوب، در معاملاتی که در دفاتر مشاورین املاک و تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان صورت می‌گیرد، فروشنده و خریدار هر کدام به میزان ۰٫۵ درصد (نیم درصد) از قیمت ملک را به عنوان حق کمیسیون باید به مشاور املاک پرداخت کنند. در صورتی که مبلغ ملک بیشتر از ۵۰۰ تومان تومان باشد، به ازای مبلغ اضافه‌ی آن ۰٫۲۵ درصد به مبلغ قبلی اضافه می‌شود.

برای مثال در خرید خانه‌ای به مبلغ ۶۰۰ میلیون تومان، ۰٫۵ درصد از ۵۰۰ میلیون تومان، به اضافه‌ی ۰٫۲۵ از ۱۰۰ میلیون تومان، حق کمیسیون مشاور املاک می‌باشد. (به این مقدار نیز، ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده اضافه می‌شود

میزان کمیسیون خرید و فروش ملک در مشهد

تا سقف ۳۰۰ میلیون تومان، به میزان ۰٫۳ درصد از مبلغ کل و در صورتی که هزینه‌ی ملک بیشتر از ۳۰۰ میلیون تومان باشد، برای مبلغ مازاد بر آن، ۰٫۲ درصد را به عنوان حق کمیسیون می‌گیرند. در مجموع کل مبلغ دریافتی مشاور املاک (از هر کدام از طرفین) باید کمتر از ۲ میلیون تومان باشد. (۹ درصد مالیات نیز به مبلغ کل اضافه می‌شود.)

میزان کمیسیون در رهن و اجاره ملک در مشهد (اجاره اول)

مبلغ کمیسیون حداکثر ۸۰۰ هزار تومان و معادل ۷ روز اجاره می‌باشد. به ازای هر یک میلیون تومان رهن، ۶ هزار تومان کمیسیون محاسبه می‌شود. (۹ درصد مالیات نیز به مبلغ کل اضافه می‌شود.)

میزان کمیسیون برای رهن و اجاره ملک در مشهد (تمدید ملک)

مبلغ کمیسیون حداکثر ۵۰۰ هزار تومان و معادل ۳ روز اجاره می‌باشد. به ازای هر یک میلیون تومان رهن، ۶ هزار تومان کمیسیون محاسبه می‌شود. (۹ درصد مالیات نیز به مبلغ کل اضافه می‌شود.)

محاسبه‌ی میزان حق کمیسیون مشاورین املاک در اصفهان

 

تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان، به میزان ۰٫۵ درصد از مبلغ کل و در صورتی که هزینه‌ی ملک بیشتر از ۵۰۰ میلیون تومان باشد، برای مبلغ مازاد بر آن، ۰٫۲۵ درصد را به عنوان حق کمیسیون می‌گیرند. (۹ درصد مالیات نیز به مبلغ کل اضافه می‌شود.)

میزان کمیسیون در رهن و اجاره ملک در اصفهان

مبلغ  اجاره به صورت ثابت معادل ۲۵ درصد اجاره ماهیانه از هر طرف معامله است. با این تفاوت که در اصفهان به ازای هر یک میلیون تومان رهن، ۷۵۰۰ تومان اجاره محاسبه می‌شود. (۹ درصد مالیات نیز به مبلغ کل اضافه می‌شود.)

 

حق کمیسیون املاک طبق عرف بازار

طبق عرف (و نه قانون) در موارد «خرید و فروش» املاک، فروشنده مبلغ بیشتری از ۰٫۵ درضد خود را پرداخت می‌کند. (برای مثال سهم فروشنده ۰٫۸ درصد و سهم خریدار ۰٫۲ درصد می‌شود.) گاهی نیز، طرفین معامله، سر مبلغی، بین خود یا با مشاور املاک، به توافق رسیده و براساس همان توافق کمیسیون را پرداخت می‌کنند.

حق کمیسیون املاک در صورت فسخ قرارداد

اگر معامله‌ای با رضایت دو طرف و یا به واسطه شرایطی قانونی فسخ شود، مشاور املاک در صورتی که خود عامل فسخ معامله نباشد، می‌تواند اجرتی را دریافت کند. به طور کلی فسخ قرارداد تاثیری در حق الزحمه مشاورین املاک نخواهد داشت. البته معمولا و طبق عرف بازار، فسخ کننده حق الزحمه و کمیسیون املاک را بر عهده گرفته و پرداخت می‌کند.

 

کمیسیون قرارداد مشارکت (کمیسیون مشارکت در ساخت)

سوال: کمیسیون قرارداد مشارکت چگونه محاسبه می‌شود؟

جواب: با توجه به شرایط و منافع طرفین قرارداد، در موقعیت‌های مختلف متفاوت است. اما به طور کلی در اکثر معاملات به صورت توافقی و با توافق طرفین قرارداد مشخص می‌شود. در بعضی از موارد نیز با در نظر داشتن سودی که سازنده خواهد داشت و این که هر هزینه‌ای که در حوزه‌ی ساخت باشد، بر عهده‌ی سازنده است، کمیسیون قرارداد مشارکت از سازنده گرفته می‌شود. البته در این موقعیت نیز، گاهی درصد کمی از کمیسیون را مالک پرداخت می‌کند.

کمیسیون معاوضه ملک

با توجه به آن که نرخ مشخصی برای کمیسیون معاوضه ملک از سمت اتحادیه املاک کشور مشخص نشده است، کمیسیون معاوضه ملک نیز عموما به صورت توافقی پرداخت می‌شود. البته نرخ و قیمت املاک مورد معامله نیز در میزان آن تاثیر دارد

 

“با دپارتمان مسکن خلجی خانه ایده ال و مورد نظر خود را با کمترین زمان پیدا کنید”

برای ارتباط با ما روی متن کیلیک نمایید