۰۸۱۹۱۰۱۱۰۱۴
دوشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۱

درباره مشاورین املاک

 

 

 

 

 

تصویر بسیاری از مردم از شغل مشاوران املاک دارند، تقریبا شبیه هم است؛ اکثر مردم شغل مشاوران املاک را جزو مشاغلی می‌دانند که بدون کمترین زحمت و دردسر بیشترین درآمد را دارند. برخی بر این باور هستند که حرفه مشاور املاک تنها در یک دفتر املاک و خط تلفن و یک میز و صندلی بازدید ملک خلاصه می‌شود و مشاوران تنها زحمتی که می‌کشند گرفتن حق کمیسیون از طرفین معامله ملک است!

این درست است که حرفه مشاور املاک می‌تواند درآمدزا و جذاب باشد اما این شغل هرگز خالی از استرس، سختی و ریسک نیست

قبل از آنکه وارد حرفه مشاور املاک شوید، باید این حقیقت را بپذیرید که بازار املاک چه برای خریدار و چه برای فروشنده همیشه در حال تغییر است. تغییرات نرخ بهره بانکی، ناهماهنگی‌ها در اعطای وام و تامین مالی و از همه مهمتر مشتریان و فروشندگانی که در تصمیم‌گیری همیشه مردد هستند، بر فرآیند تصمیم‌گیری در بازار ملک  تاثیر می‌گذارد. همه این عوامل بمنزله کاهش تعداد معاملات و در نتیجه کم شدن مشتریان دفتر املاک است که این موارد خود منجر به بروز ریسک دیگری در حرفه مشاور املاک می‌شود

 

 

 

 

  • کاهش معاملات متأثر از غیرقابل پیش‌بینی بودن بازار

دانستن اینکه مردم همیشه تمایل یا توانایی خرید آپارتمان و ملک را ندارند، برای مشاوران املاکی که تمام درآمدشان به معاملات ملکی وابسته است، به خودی خود می‌تواند استرس‌زا باشد. علاوه براین، حتی اگر مشاوران املاک روی یک فایل خاص مدت‌ها هم کار کنند، باز هم تا زمانی که معامله‌ ملک انجام نگیرد هیچ پولی به مشاور تعلق نمی‌گیرد.

 

  • انتظارات غیرواقعی فروشنده

وقتی صحبت از قیمت‌گذاری ملک می‌شود، برخی فروشندگان انتظارات عجیب و غریبی دارند. بنابراین، یکی از وظایف اصلی شما به عنوان یک مشاور املاک این است که فروشنده را از واقعیت بازار مطلع کنید و به نوعی به او آموزش دهید و خاطرنشان کنید که در غیر این صورت معامله ملک وارد بن بست شده و ملک مورد نظر به فروش نخواهد رسید.

  • وابستگی حق کمیسیون به ارزش ملک

از آنجا که حق کمیسیون مشاوران املاک ارتباط مستقیمی با ارزش ملک دارد، در صورت ارزان بودن ملک، درآمد مشاوران املاک از حق کمیسیون نیز کاهش می‌یابد.

  • تعداد زیاد آژانس‌های املاک

وقتی وارد حرفه مشاور املاک می‌شوید، باید برای رقابت با تعداد زیادی مشاور املاک در دفتر املاک آماده شوید. در نتیجه، هرچه تعداد مشاوران املاک بیشتر شود، مشتریان شما هم به همان نسبت کاهش می‌یابد که این امر کار مشاوران املاک را هم سخت‌تر می‌کند.

جالب اینجاست در مقاله‌ای که چند سال پیش «بیزنس اینسایدر» منتشر کرد، شغل مشاوران املاک در رده ۱۰ فهرست ۱۹ شغلی که بالاترین میزان خودکشی را داراست، قرار گرفت. این آمار به خوبی استرس بالای شغل مشاوران املاک را نشان می‌دهد.

مشکلات حقوقی مشتریان در شغل مشاوران املاک

از آنجا که فرآیند خرید و فروش و معامله ملک یک تصمیم مهم محسوب می‌شود، مشتریان دوست دارند بعد از بازدید ملک حتی وارد کوچکترین جزئیات بشوند تا مبادا در این تصمیم، سرشان کلاه برود. در نتیجه، یکی از مهمترین دغدغه‌ها و ظایف مشاور املاک این است تا اطمینان حاصل کند همیشه اطلاعات کامل را در اختیار مشتری قرار می‌دهد.

معمولا مشکلات و دعاوی در معاملات هنگامی رخ می‌دهد که مشاوران املاک در امر اطلاع رسانی و باخبرکردن مشتری از مشکلات ملک در بازدید ملک کوتاهی می‌کنند. این کوتاهی همچنین می‌تواند منجر به اقامه دعوی مشتری از حرفه مشاور املاک به دلیل اینکه اطلاعات کافی را به مشتری نداده است.

همچنین پیشنهاد  می‌شود مشاوران املاک برای افزایش امنیت خود این موارد را هم در نظر بگیرند:

  • احراز هویت مشتری
  • درخواست پر کردن فرم مشخصات عمومی مشتری اعم از اطلاعات تماس به همراه فتوکپی کارت ملی، شناسنامه یا گواهینامه

همچنین بهتر است سعی کنید نخستین قرار را در دفتر املاک بگذارید. این کار هرگونه آسیب آتی ازسوی فرد تبهکار را به حداقل می‌رساند چرا که متوجه می‌شود افراد دیگری می‌توانند در صورت وقوع جرم او را شناسایی کنند.

در هنگام نشان دادن ملک نیز سعی کنید هرگز جلوتر از مشتری حرکت نکنید یا به محل‌هایی مثل زیرزمین یا انباری نروید.

حرف آخر در مورد شغل مشاوران املاک

برگزیدن حرفه مشاور املاک پر از ریسک است پس لازم است همه افرادی که این قشر را تنها از روی درآمدشان قضاوت می‌کنند هم با این خطرات آشنا شوند. از سوی دیگر، خود مشاوران املاک هم باید با به کار گیری برخی موارد احتیاطی، این ریسک‌ها را به حداقل برسانند.